Zveme vás

6. Česko-Slovenská soutěž mysliveckých trubačů v Plané nad Lužnicí letos bude!

autor: | 21. 03. 2021 | Zveme vás

Dopis Petra Votavy účastníkům soutěže:

Milí kolegové, kamarádi trubači,
rád bych Vám nabídl několik rozšiřujících informací k aktualizovaným propozicím 6. Česko –Slovenské soutěže mysliveckých trubačů, která je naplánovaná na 5. června 2021 v jihočeském městě Planá nad Lužnicí.

Všem je nám zřejmě jasné, že pandemická situace je v České republice více než vážná a plánovat v těchto nejistých podmínkách vrcholnou trubačskou soutěž se může zdát trochu odvážné, či spíše nerealistické. Přesto se o to s kolegy z Rady Klubu trubačů ČMMJ a organizačním výborem chceme pokusit. Myslím si totiž, že opravdu stojí za to mít před sebou nějaké cíle a pevné plány, které nám, aktivním trubačům, vlijí do našich životů potřebnou energii ke cvičení a přípravě na společnou trubačskou soutěž. Na soutěž, která až do loňského roku byla cílem, ke kterému se upírala naše individuální a souborová příprava, která nás zároveň vedla ke zlepšování našich hráčských dovedností.

Je jasné, že většina z nás o tom takto neuvažovala. Prostě jsme se těšili, že se společně sejdeme na víkendové akci v hezkém prostředí, kde si společně zahrajeme, zasoutěžíme, ale také se bezvadně pobavíme. Jsem ale přesvědčen, že vzdělávací efekt našich soutěží vedl v minulosti, společně s organizovaným kvalitním vzděláváním trubačů, k velkému zlepšení kvality trubačských vystoupení v celém Česku a na Slovensku také.

Nevím jak Vám, ale mě to doopravdy chybí. Proto připravujeme letošní soutěž, která ale bude o dost jiná, než jsme byli doposud zvyklí. V aktualizovaných propozicích se můžete dočíst, že se soutěž stala jednodenní, nebude páteční program, nebude ani sobotní společenský večer. Společné večerní radovánky si budeme muset letos odpustit. Přesto je ale nadějné, že se budeme moci alespoň společně setkat na venkovní akci a společně si zahrát a zasoutěžit. Naši soutěž připravujeme v krásném prostředí rozlehlého městského parku, kde snad nebude takový problém dodržet eventuální omezení, která se zřejmě dají i v červnu očekávat. Navíc si tím vyzkoušíme trochu jinou variantu soutěžení. S podobnou variantou máme zkušenosti z celoněmecké soutěže v Kranichsteinu, které jsem se zúčastnil spolu s dalšími trubači z Čech a Slovenska v roce 2019. Němečtí trubači z celého Německa se prostě sejdou, táboří a baví se v parku pod starými stromy, pijí pivo a limo, pojídají klobásy a sledují soutěžní vystoupení ostatních. A něco podobného nás snad čeká letos. Moc se těším a spolu s městem Planá a organizačním výborem uděláme maximum, aby se nám to líbilo.

Jenže se může stát, že se nenaplní má optimistická očekávání a v Plané se kvůli aktuální nákazové situaci nebudeme moci 5. června setkat. Nebude se moci dát nic dělat, ale pozor, soutěž nekončí! Proběhne, ale nikoliv prezenční, ale distanční formou. Jasně. Kdo má po roce epidemie rád slovo distanční. Já ne. Přiznávám se, že distanční soutěž jsem si ani vzdáleně nedovedl představit a říkal jsem si, že něčeho takového bych se zúčastnit opravdu nechtěl. Nechtěl, ale postupně jsem začal měnit názor a dnes když vím, jak bude eventuální distanční forma soutěže organizována, mi to již nepřijde vůbec nesmyslné. Naopak.

Naplánovali jsme vše takto:
Máme nové, radou klubu schválené, pečlivě prodiskutované propozice, skladby, které jsme až na jednu již mohli cvičit od loňského února a vím, že mnozí z nás je skutečně pilně nacvičovali. Skladby byly redukovány na jednu povinnou a jednu volitelnou. Finále v jednotlivých kategoriích nebudou, takže nebudou ani finálové skladby. Můžeme se zatím připravovat individuálně, kolegové Marin Karban a Petr Duda nám pomůžou a nahrají instruktážní videa, jak by měly skladby optimálně zaznít. Od konce dubna bychom se třeba mohli již připravovat v souborech společně a pracovat na souhře a dalších atributech, které mají soutěžní skladby mít. Na konci května budeme v soutěžní formě, dáme si v souborech společná soustředění a první víkend v červnu jedeme do Plané.

Pokud se ale do poloviny května ukáže, že do Plané nebudeme moci, připravujeme se společně dál a na konci května, nejpozději na začátku června, vezmeme stativ a každý jednotlivec a soubor natočí své dvě skladby venku na kvalitnější chytrý telefon, případně na videokameru. Je to vlastně snadné, všichni budeme v „soutěžní formě“, každý může mít pokusů, kolik uzná za vhodné, jeden nejlepší pokus každé skladby vybere a pošle organizátorům. Proběhnou nutné technické úpravy, spojování a organizování klipů pro porotu. Stejná odborná porota, která by byla v Plané, skladby poslechne a ohodnotí. Vznikne výsledková listina, vzniknou klipy se skladbami účastníků na stupních vítězů a ty, spolu s dalším programem, budeme se zástupci města a dalšími spoluorganizátory vysílat v živém přenosu z Plané na YouTube! To tady na úrovni nejvýznamnější soutěže ještě nebylo. Všechna vystoupení potom samozřejmě budeme moci ze záznamu vidět, kdykoliv se budeme chtít pokochat výkony našimi i výkony našich kamarádů. Všichni dostanou hodnotitelské listy poroty, odznaky, účastnické listy a vítězové samozřejmě ceny, které jim budou připomínat letošní soutěž.

Z toho je jasné, že 6. ČSSMT v Plané letos bude a uskuteční se. A to buďto prezenčně (kéž by!), anebo distančně (eééé), ale uskuteční!

Byl bych moc rád, kdybych Vás všechny, kterých se to týká, svým dopisem trochu motivoval a zároveň uklidnil, trochu natěšil a trochu ujistil. Byl bych prostě rád, kdyby alespoň většina z Vás pochopila, že je letošní soutěž reálná, že se připravuje a nebude už jako loni zrušena, nebo znovu odložena. Že bude trochu jiná, ale že stojí zato se na ni připravovat a snad i těšit. Já se osobně těším moc.

Přeji Vám všem především pevné zdraví a životní optimismus

Petr Votava, člen organizačního výboru 6. ČSSMT v Plané n. L. 2021, předseda KT ČMMJ