Hudebních nástrojů, na které se provozuje česká lovecká hudba, existuje celá řada – od plně chromatických koncertních lesních rohů v ladění F přes parforsní lovecké rohy v ladění Es až po nejběžnější přirozené (bezventilové) lovecké rohy pro praktickou myslivost v ladění B – lesnice, a menší, o oktávu výše laděné borlice.
Pro řízení společných lovů je praktičtější borlice, na kterou lze zahrát všechny běžné lovecké signály a hlaholy. Ve smíšených souborech svými průzračnými tóny oživuje koncertní i duchovní vícehlasé skladby. Lesnice jsou v praktické myslivosti využívány zejména při nástupech a výřadech. Pro signální troubení v lečích se kvůli svým rozměrům příliš nehodí. Barva tónů je však předurčuje i pro koncertní a duchovní loveckou hudbu, při které lze využít techniku krytí ozvučníku dlaní pro rozšíření tónové škály.
U žesťových nástrojů vzniká tón rozvlněním vzduchového sloupce chvěním rtů, opřených o nátrubek. Je to natolik citlivá dovednost, že samoukům při přemáhání nástroje hrozí zlozvyky, kterých se budou později jen stěží zbavovat. Proto je důležité svěřit své trubačské začátky dohledu odborníků. Až po konzultaci s nimi má také smysl rozhodnout se o výběru svého loveckého nástroje. Loveckými nástroji se zabývá Umělecká agentura Thomas a členům klubu poskytuje zajímavé slevy.