Události

Podzimem nás provází hubertské mše

autor: | 08. 11. 2021 | Události

Letošní zlatý podzim je jako stvořený pro mše svaté v přírodě u svatohubertských kapliček i v kostelích, kde se místní myslivci rozhodli tuto tradici založit či obnovit. Hubertská mše B dur Petra Vacka s textem Josefa Selementa zní podzimem už 30 let v celé řadě vznešených chrámů, ale čím dál častěji také ve venkovských kostelících.

Stále více myslivců má odvahu a elán svatohuberstské mše svaté pořádat a veřejnosti prezentovat také duchovní rozměr myslivosti. Jakmile se myslivci zúčastní zdařilé hubertské mše někde v sousedství, určitě leckterého z nich napadne, že by taková mohla proběhnout i u nich doma. Získají-li pro tento nápad svoje kolegy ve spolku, pana faráře, myslivecké trubače a třeba i místní pěvecký sbor, základ nové místní tradice je na světě.

Letos poprvé zazněla Hubertská mše B dur například v jihomoravské obci Trstěnice u Moravského Krumlova v podání Babylonských trubačů a setkala se s velkým ohlasem. Pan farář si na společném obědě pochvaloval účast větší než na půlnoční a zprvu mírně skeptiční myslivci se se svatohubertskou mší rázem ztotožnili a rovnou se rozhodli pro její opakování v příštím roce.