Události

10. seminář lovecké hudby v Hranicích

autor: | 01. 05. 2023 | Události

Letošní rok 2023 je mysliveckými akcemi všeho druhu parádně nabitý. A to především oslavami 100 let ČMMJ.

Jedno z dalších kulatých výročí se slavilo i na 10. semináři lovecké hudby v Hranicích, a to ve skvělém zázemí internátu SLŠ Hranice a v jeho skvělých prostorách pod taktovkou Jany Kozubíkové a mladého dynamického lektorského tria Ján Garláthy, Vít Jančálek a novou krví Janem Kelnarem. Tři skupiny veselých trubačů od 8 let až do vyzrálého věku především z Moravy, Vysočiny ale i jedním nadšeným trubačem až ze středních Čech.

Páteční podvečer byl ve znamení vystoupení trubačů v kostele Sv. Jiří v Bělotíně, kde jsme byli pozvání starostou a senátorem v jednom panem Mgr. Eduardem Kavalou. Ten slyšel myslivecké trubače v senátu a byl hudbou, projevem a citem tak nadšen, že se spojil s Janou Kozubíkovou a dopřál jeho obci stejného požitku. Po skvělém pohoštění jsme se vydali zpět do Hranic, kde jsme byli rozděleni do 3 skupin a hurá troubení až do 21:45.

Sobota byla skvěle náročná, naučná a poučná. Nikdo se trubačsky nenudil, netruchlil a třeba právě díky Janu Kelnarovi, který je talentem od pána Boha, někteří objevili své skryté možnosti. Ján Garláthy nabídl své hodiny krytých tónů, což využila většina hrajících trubačů a trubaček. Do toho Vít Jančálek a jeho vyrovnaný božský klid, který přenesl na všechny trubače.

Nedělní dopolední společný nácvik a odchod na společný finální hodinový koncert v arboretu SLŠ Hranice. Početnému publiku se dostalo bohatého programu z pera autorů lovecké hudby Petra Vacka, Josefa Selementa a nemohli jsme opomenout na prof. Antonína Dyka, a to jeho signály z Desatera, soutěžní skladby na 8.ČSSMT, koncertní i duchovní hudbu. Účastníkům semináře zahráli i tři společné skladby jejich lektoři. Jedna ze skladeb je k vidění na FB – Klub trubačů ČMMJ.

POZOR, součástí společného koncertu byla i jedna odlehčená letní specialitka a zároveň premiéra z kuchyně Vítka Jančálka a to skladba „Na pláži“. Díky chytlavé melodii rozvlnila a naladila diváky na letní dovolenou a bouřlivě roztleskala publikum.

Dík patří všem lektorům za vstřícný a pohodový přístup a v neposlední řadě pořadatelům – ZUŠ Potštát se SLŠ Hranice a Trubačské škole Josefa Selementa při OMS Ostrava.

11. ročník je naplánován opět v Hranicích, a to ve dnech 5. – 7.dubna 2024.

Mysliveckému troubení zdar.

Radim Janča, hrdý trubač z Valašska